Aktuāli

Pieaugušo iesaiste mācībās: reālā situācija un izaicinājumi

Iesakām izlasīt Lindas Romeles sagatavoto OECD un CEDEFOP pētījumu apkopojumu un situācijas analīzi, parādot, kā Latvija pieaugušo izglītības jomā izskatās uz citu ES valstu fona, kā arī, kādi ir ieteikumi, lai situāciju nākotnē uzlabotu.


Lasīt vairāk...

Pieaugušo izglītība līdz 14. aprīlim var notikt TIKAI attālināti

Ņemot vērā straujo Covid-19 vīrusa izplatīšanos un visā Latvijā izsludināto ārkārtas stāvokli, visas mācības klātienē tiek atceltas līdz 14. aprīlim. Tas skar arī pieaugušo izglītības īstenotājus – visi mācību procesi var notikt tikai attālināti. 


Lasīt vairāk...

Kā jūsu mācību iestāde īsteno attālināto mācīšanos?

Līdz 14. aprīlim valstī ir pārtraukta mācību procesa norise klātienē visās izglītības iestādēs. Aicinām dalīties pieredzē, kā jūsu mācību iestāde īsteno attālināto mācīšanos?


Lasīt vairāk...

Reģionālo diskusiju “Pieaugušo izglītības īstenošana Latvijā” kopsavilkums

No 2019.gada 26.augusta līdz 13.novembrim Izglītības un zinātnes ministrija īstenoja četras reģionālās diskusijas par pieaugušo izglītību Latvijas vēsturiskajos novados: Latgalē (Daugavpils Būvniecības tehnikumā); Vidzemē (Priekuļos, Cēsu Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā); Kurzemē (Saldus tehnikumā) un Zemgalē (Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma Saulaines teritoriālajā struktūrvienībā).


Lasīt vairāk...

Pieaugušo izglītības forums "Es strādāju un mācos" noslēdzies

22.novembrī Latvijas Universitātes Zinātņu mājā norisinājās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rīkotais pieaugušo izglītības forums “Es strādāju un mācos”*. Foruma laikā uzņēmumiem, kas nodrošina veiksmīgu pieredzi darba ņēmēju mācību organizēšanā, tika pasniegti IZM pateicības raksti.


Lasīt vairāk...

Norisināsies pieaugušo izglītības forums “Es strādāju un mācos”

Lai diskutētu par pieaugušo izglītības iespējām un izaicinājumiem, uzsvērtu pieaugušo izglītības nozīmi darba vietās un iepazīstinātu ar uzņēmumu labās prakses piemēriem darbinieku mācību organizēšanā, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) 22.novembrī rīkos Latvijas pieaugušo izglītības forumu “Es strādāju un mācos”.


Lasīt vairāk...

Noslēgušās reģionālās diskusijas par pieaugušo izglītības īstenošanu Latvijā

13. novembrī Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma Saulaines teritoriālajā struktūrvienībā norisinājās diskusija, kuras laikā Zemgales pieaugušo izglītības profesionāļi pārrunāja pieaugušo izglītības īstenošanu Latvijā. Ievadot diskusijas, dalībnieki tika iepazīstināti ar šī brīža aktualitātēm pieaugušo izglītībā Latvijā un Zemgales reģionā, neformālās izglītības kvalitātes nodrošināšanas jautājumiem un Eiropas pieaugušo izglītības informācijas platformu EPALE.


Lasīt vairāk...

Kurzemē diskutē par pieaugušo izglītības īstenošanu Latvijā

29.oktobrī Saldus tehnikumā norisinājās diskusija, kuras laikā Kurzemes pieaugušo izglītības profesionāļi pārrunāja pieaugušo izglītības īstenošanu Latvijā. Ievadot diskusijas, dalībnieki tika iepazīstināti ar šī brīža aktualitātēm pieaugušo izglītībā – ES fondu projekta “Mācības pieaugušajiem” 4.kārtas rezultātiem Kurzemē, neformālās izglītības kvalitātes jautājumiem un Eiropas pieaugušo izglītības informācijas platformu EPALE.


Lasīt vairāk...

Vidzemē diskutē par pieaugušo izglītības politiku, atbalsta nodrošināšanu un īstenošanu

26.septembrī Priekuļos, Cēsu Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā Erasmus+ projekta “Nacionālie koordinatori Eiropas programmas īstenošanai pieaugušo izglītībā” pārstāvji rīkoja Vidzemes reģiona diskusiju “Pieaugušo izglītības īstenošana Latvijā”. Diskusijā piedalījās pieaugušo izglītības koordinatori, pašvaldību speciālisti un izglītības iestāžu pārstāvji.


Lasīt vairāk...

Izveidota kustība valsts#196 digitālo kompetenču nostiprināšanai

Atbilstoši Eiropas Digitālās sabiedrības un ekonomikas indeksa (DESI, 2018) datiem, Latvija ir pārliecinoši virs ES vidējā līmeņa sakaru tehnoloģiju pieejamībā, interneta lietošanā un publisko digitālo pakalpojumu pieejamībā, bet būtiski zem vidējā tehnoloģiju izmantošanas prasmēs un to integrācijā biznesa vidē.

Lai mazinātu šo plaisu, ir izveidota kustība valsts#196, kas apvieno pētniekus, valsts un pašvaldību pārstāvjus, uzņēmējus un viedokļu līderus ar mērķi izstrādāt reāli izmantojamus instrumentus, zināšanas un rīkus pārmaiņām. 


Lasīt vairāk...

Pieaugušo izglītības izaicinājumi Latvijā un Norvēģijā

Lai pārrunātu pieaugušo izglītības sistēmas Latvijā un Norvēģijā un mācītos viens no otra pieredzes, 3.septembrī Erasmus+ projektu “Nacionālie koordinatori Eiropas programmas īstenošanai pieaugušo izglītībā” un “EPALE Nacionālais dienests” pārstāvji tikās ar Oslo pieaugušo izglītības centra pārstāvjiem.


Lasīt vairāk...

Daugavpilī diskutē par pieaugušo izglītības īstenošanu Latvijā

2019.gada 26.augustā Daugavpils Būvniecības tehnikumā Erasmus+ projekta “Nacionālie koordinatori Eiropas programmas īstenošanai pieaugušo izglītībā” pārstāvji rīkoja diskusiju “Pieaugušo izglītības īstenošana Latvijā”. Diskusijā piedalījās Latgales pašvaldību speciālisti, pieaugušo izglītības koordinatori un izglītības programmu īstenotāji (izglītības iestāžu pārstāvji). 


Lasīt vairāk...

Bezdarbs nav bezdarbība

Kopš Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) īsteno Eiropas Sociālā fonda projektu "Atbalsts ilgstošajiem bezdarbniekiem", ilgstošo bezdarbnieku skaits Latvijā samazinās, tomēr par tādiem joprojām ir uzskatāmi aptuveni 25% no kopējā Nodarbinātības valsts aģentūrā reģistrēto klientu skaita. Ilgstošo bezdarbu veicina gan pašu bezdarbnieku problēmas, piemēram, motivācijas, prasmju vai darba pieredzes trūkums, zema pašapziņa, atkarības un citi faktori, gan darba devēju stereotipi un aizspriedumi saistībā ar pretendentu vecumu, fiziskajām un garīgajām spējām, gan arī citi faktori, piemēram, nepietiekams brīvo darba vietu skaits dzīvesvietas tuvumā.


Lasīt vairāk...

Nodarbinātie varēs pieteikties mācībām pieaugušo izglītības projekta 4.kārtā

Jau sākot no 27.maija mēneša garumā nodarbinātie varēs pieteikties pieaugušo mācību projekta 4.kārtai.  Pirmo reizi projekta laikā pieteikšanās noritēs elektroniski, tādā veidā atvieglojot pieteikumu iesniegšanu, jo nodarbinātajiem piesakoties vairs nebūs fiziski jādodas uz izglītības iestādi. "Ieejot mājaslapā macibaspieaugusajiem.lv un aplūkojot izvēlēto mācību programmu, mācībām varēs pieteikties elektroniski. Pieteikšanās notiks, autentificējoties caur portālu latvija.lv un iesniedzot savu iesniegumu," stāsta Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) Pieaugušo izglītības pārvaldības nodaļas vadītājs Ingus Zitmanis. Gadījumā, ja nodarbinātajiem radīsies jautājumi par jauno pieteikšanās kārtību, tie varēs vērsties VIAA vai pie savas pašvaldības projekta pieaugušo izglītības koordinatora (pieaugušo izglītības koordinatoru saraksts pieejams šeit).


Lasīt vairāk...

Briselē diskutē par pieaugošo izglītības attīstību

2019. gada 12. un 13.martā Briselē, Beļģijā notika Eiropas Komisijas Pieaugušo izglītības darba grupa, kuras mērķis bija izstrādāt idejas par iespējamiem Eiropas Savienības pieaugušo izglītības politikas virzieniem pēc 2020. gada un salīdzināt īstenotās politikas attiecībā uz personīgiem mācību kontiem un finansēšanas mehānismiem. Eiropas Komisija prezentēja starpziņojumu par sasniegumiem saskaņā ar atjaunināto Eiropas pieaugušo izglītības programmu (2011–2018) un jaunām tēmām un prioritātēm. Ziņojumā tika apkopoti galvenie prioritārie Eiropas Komisijas un dalībvalstu virzieni pieaugušo izglītībā.


Lasīt vairāk...

Izglītības iestādes var pieteikt mācības pieaugušajiem

Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) izsludinājusi mācību programmu pieteikšanu pieaugušo izglītības projekta “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” ceturtajai kārtai, kuru plānots izsludināt šī gada maijā. Izglītības institūcijas līdz 2019. gada 12. aprīlim var pieteikt mācību programmas 12 dažādās nozarēs, kā arī astoņās mūžizglītības kompetencēs.


Lasīt vairāk...

Izstrādāts praktisks ceļvedis darbam ar pieaugušajiem profesionālajās izglītības iestādēs

Valsts izglītības satura centra īstenotā ESF projekta „Profesionālās izglītības iestāžu efektīva pārvaldība un personāla kompetences pilnveide” ietvaros izstrādāts metodisks materiāls profesionālajām izglītības iestādēm “Praktisks ceļvedis darbam ar pieaugušajiem profesionālās izglītības iestādēs”. Metodisko materiālu izstrādāja SIA “AC Konsultācijas”, piesaistot uzņēmējdarbības un biznesa ekspertus, Izglītības un zinātnes ministrijas, Ekonomikas ministrijas, Labklājības ministrijas un Finanšu ministrijas pārstāvjus un četru profesionālās izglītības kompetenču centru pārstāvjus.


Lasīt vairāk...

Pārrunā prioritāros uzdevumus pieaugušo izglītībā

22.novembrī Izglītības un zinātnes ministrijā norisinājās darba seminārs profesionālās izglītības iestāžu direktoru vietniekiem izglītības jomā, kura laikā tika pārrunātas aktualitātes un prioritārie uzdevumi profesionālajā un pieaugušo izglītībā. Valsts pārvaldes iestāžu pārstāvji informēja klātesošos gan par satura reformu profesionālajā izglītībā, gan par profesijas standartu, profesionālās kvalifikācijas prasību un modulāro izglītības programmu aprobāciju, bet liela daļa no prezentācijām tika veltīta arī pieaugušo izglītības attīstībai profesionālās izglītības iestādēs.


Lasīt vairāk...

Latvijas pieaugušo izglītības attīstības forums ”Pieaugušo izglītība šodien un rīt” aizvadīts

Šī gada 22.augustā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisinājās pieaugušo izglītības attīstības forums “Pieaugušo izglītība šodien un rīt”. Forums tika organizēts Izglītības un zinātnes ministrijas īstenoto Eiropas Komisijas Erasmus+ programmas projektu “EPALE Nacionālais atbalsta dienests” un “Nacionālie koordinatori Eiropas programmas īstenošanai pieaugušo izglītībā” ietvaros.

Forumā piedalījās 150 dalībnieki - pieaugušo izglītības politikas īstenotāji, pieaugušo izglītotāji, ministriju, augstskolu, koledžu un profesionālās izglītības iestāžu pārstāvji, kā arī pārstāvji no pašvaldībām, nevalstiskajām organizācijām, uzņēmēji un citi pieaugušo izglītībā ieinteresētie.


Lasīt vairāk...

Profesionālās izglītības kompetences centri izstrādās pieaugušo izglītības moduļus

Lai izstrādātu un aktualizētu mūžizglītības moduļus pieaugušo izglītībā,  Eiropas Savienības Erasmus+ programmas projekta „Nacionālie koordinatori Eiropas programmas īstenošanai pieaugušo izglītībā” ietvaros 2018. gada 17. aprīlī Izglītības un zinātnes ministrijā norisinājās darba seminārs, kura laikā profesionālās izglītības iestāžu pārstāvji un nozaru eksperti izstrādāja pieaugušo izglītības moduļu saturu.


Lasīt vairāk...

Nozaru un izglītības eksperti uzsāk darbu pie pieaugušo izglītības satura pilnveides

Eiropas Komisijas Erasmus+ programmas projekta „Nacionālie koordinatori Eiropas programmas īstenošanai pieaugušo izglītībā” Nr. 592066-EPP-1-2017-1-LV-EPPKA3-AL-AGENDA ietvaros 20., 22., 26. un 27. februārī norisinājās Izglītības un zinātnes ministrijas rīkoti darba semināri “Pieaugušo izglītības satura izstrāde vispārējo prasmju attīstīšanai”. Seminārā piedalījās profesionālo izglītības iestāžu pārstāvji un profesionālās izglītības eksperti no dažādām nozarēm. Darba grupu pārstāvji diskutēja par nozarei svarīgiem jautājumiem, kā arī uzsāka darbu pie izglītības moduļu izstrādes konkrētām jomām.


Lasīt vairāk...

Turpina darbu pie pieaugušo izglītības satura pilnveides

2018.gada 22.februārī Eiropas Komisijas Erasmus+ programmas projekta „Nacionālie koordinatori Eiropas programmas īstenošanai pieaugušo izglītībā” Nr. 592066-EPP-1-2017-1-LV-EPPKA3-AL-AGENDA ietvaros norisinājās jau otrs Izglītības un zinātnes ministrijas rīkots darba seminārs “Pieaugušo izglītības satura izstrāde vispārējo prasmju attīstīšanai”.


Lasīt vairāk...

Uzsāk darbu pie pieaugušo izglītības satura pilnveides

2018.gada 20.februārī Eiropas Komisijas Erasmus+ programmas projekta „Nacionālie koordinatori Eiropas programmas īstenošanai pieaugušo izglītībā” Nr. 592066-EPP-1-2017-1-LV-EPPKA3-AL-AGENDA ietvaros norisinājās Izglītības un zinātnes ministrijas rīkots darba seminārs “Pieaugušo izglītības satura izstrāde vispārējo prasmju attīstīšanai”. Seminārā piedalījās profesionālo izglītības iestāžu pārstāvji un profesionālās izglītības eksperti no piecām nozarēm – elektronisko un optisko iekārtu ražošana, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas,  kokrūpniecība, metālapstrāde, mašīnbūve un mašīnzinības, transports un loģistika, mākslas un mediju nozares.


Lasīt vairāk...